• 2
  • 595

Komentarze

  • zbyszek19

    28.02.2008 21:52

    Jesteś wspaniałym wykładowcą historii, ciekawe opisy Twoich świetnych zdjęć ,,połykam'' jednym tchem.

  • rajdem

    01.03.2008 20:49

    Mistrzostwo znowu...

  • walles

    04.03.2008 11:32

    Pozwolisz Jadziu, że uzupełnię i nieco sprostuję Twoje informacje.
    Działkę pod budowę Teatru nie zakupiono lecz darował ją znany wileński lekarz Michał Mongird (rzecz godna uwagi bo sama zbiórka pieniędzy na budowę szła opornie, więc otrzymanie gruntu było wielkim odciążeniem).
    Inauguracyjne przedstawienie odbyło się 23 X 1913 - po ceremonii otwarcia
    wystawiono sztukę "Lilije" Ludwika Hieronima Morstina. Pierwszym dyrektorem teatru był Franciszek Rychłowski.
    Bardzo szybko okazało się, że że sala ma liczne błędy m.in. w układzie sceny, które potem starano się naprawić. Sam wygląd gmachu budził ostre kontrowersje - np. St. Bohusz-Siestrzencewicz przyrównał go do "stodoły". Cóż, każdy ma swoje zdanie. Spółka oddała gmach ówczesnym władzom miejskim pod warunkiem, że będzie w nim działał zawsze teatr polski. Historia jednak podyktowała swoje warunki. Dzisiaj działa w nim Rosyjski Teatr Dramatyczny co w sposób symboliczny zasygnalizowane jest czterema greckimi maskami na frontowej elewacji, które przeniesiono z dawnego budynku Teatru Rosyjskiego (na Jogailos). A Teatr na Pohulance.... grały w nim wszystkie gwiazdy przedwojennego teatru. We wrześniu 1939 debiutowała tu Danuta Szaflarska, grała Hanka Bielicka itd. W 1922 tu odbyło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu Litwy Środkowej, które wystosowało memorandum w sprawie włączenia Wileńszczyzny do Rzeczpospolitej. Tu przemawiał Piłsudski. A to przecież tylko fragment dziejów tego budynku. Do dzisiaj grupa polskich działaczy wciąż rości pretensje do władz Wilna w sprawie gmachu...jako własności społeczności polskiej.

  • jagab

    05.03.2008 11:20

    Dziekuje serdecznie za odwiedziny i za opinie i za uzupełnie i sprostowanie informacji.DZIEKUJE moc pozdrowien:)
    Super, ze JESTESCIE!

  • mysliciel

    14.03.2008 20:29

    Dorzucę swoje trzy grosze. zawsze interesowałem się historią także i naszego państwa , naszej państwowości. Mieliśmy nie jednego rozsądnego władcę choć prawie wszyscy polscy królowie i książęta byli równie okrutni, bezwzględni i pazerni jak władcy niemieccy, ruscy, litewscy czy czescy. Okucieństwu oni wszyscy dorównywali i mistrzom oraz komturom krzyżackim. Np. litewscy władcy w XIII wieku zapędzali się aż na Mazowsze ( wówczas osobne księstwo ) i uprowadzali ludność polską na Litwę, także do Wilna. Ziemie przechodziły z rąk do rąk. Raz rdzennie litewskie tereny były zagrabiane przez książąt polskich, mazowieckich i ruskich. A i później odwrotnie to co polskie i ruskie dostawało się pod zabory litewskich książąt i książątek. I tak w koło Macieju. Nie tylko same ziemie przechodziły owe zawirowania ale wszystko co na nich żyło lub było wybudowane. A więc losy te dzieliły i budynki i budowle aż po wiek XX. Smutny to lecz poniekąd powszechny a więc normalny zwyczaj. Fakt jest, że Wilno obok Warszawy i Krakowa to jedna ze stolic dawnej Polski.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się

Inne zdjęcia użytkownika

Informacje o zdjęciu

Zdjęcie wykonane: 08.02.2008, 17:07
Aparatem Fujifilm, FinePix S602
Przesłane 28.02.2008 15:51

Dane EXIF

Szerokość 1722px
Wysokość 1533px
Producent Fujifilm
Model FinePix S602
Data zrobienia zdjęcia 08.02.2008, 17:07