Od czego zależy kurs Bitcoin?

W dobie niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej inwestorzy poszukują alternatywnych sposobów na lokowanie oszczędności. Jedną z dostępnych możliwości jest zakup kryptowalut, a najpopularniejszym wyborem jest Bitcoin. I chociaż Bitcoin jest obecny na rynku od 2009 r., to dla wielu wciąż jest nowością. Chcesz wzbogacić o niego swój portfel inwestycyjny? Dowiedz się, od czego zależy kurs Bitcoina i co warto wiedzieć o obrocie tą kryptowalutą.

Monety bitcoin rozrzucone na klawiaturze komputera
Materiał partnera

Czym jest Bitcoin?

Jeżeli interesujesz się inwestowaniem i najnowszymi technologiami, z pewnością słowo Bitcoin nie jest dla Ciebie nowością. Pomimo wielu informacji dostępnych online możesz się jednak zastanawiać, czym właściwie jest Bitcoin. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to kryptowaluta, którą płaci się za dobra lub usługi i która jednocześnie pozostaje poza kontrolą rządów, instytucji finansowych, grup interesu czy pojedynczych osób. Co istotne, kurs Bitcoin determinowany jest nie tylko popytem i podażą, ale też wieloma innymi czynnikami. To ważna informacja dla osób rozpatrujących Bitcoina w kategoriach instrumentu spekulacyjnego lub inwestycyjnego.

A czym jest kryptowaluta? Kryptowalutami nazywa się wirtualne (cyfrowe) waluty, które są niemal niemożliwe do podrobienia dzięki zastosowanym zabezpieczeniom kryptograficznym – dzięki temu mogą służyć za stosunkowo bezpieczny środek płatniczy. Ale to nie wszystko. Emisja monet Bitcoin (i wielu innych kryptowalut) nie opiera się na decyzji jednej instytucji, ale na działaniu zdecentralizowanej sieci komputerów – wspólnie tworzą one tzw. blockchain. Ten ostatni termin oznacza szczególny rodzaj rozproszonej bazy danych, która przechowuje dane o wszystkich transakcjach. Informacje te są dostępne publicznie i niemożliwe do zmiany, co zapewnia transparentność i bezpieczeństwo obrotu.

Co warto wiedzieć o kursie Bitcoina, jak poszerzyć o niego swoje portfolio i na co trzeba uważać, decydując się na zakup kryptowalut? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

Jakie czynniki wpływają na kurs Bitcoin?

Bitcoin jest kryptowalutą, a więc jest używany jako środek płatniczy – można nim zapłacić za towary lub usługi, jeżeli sprzedawca dopuszcza taką możliwość. W przeciwieństwie do walut emitowanych przez banki centralne Bitcoin nie jest jednak notowany np. na rynku Forex. Chociaż złotówki, dolary czy euro można wymienić na Bitcoin w kantorze kryptowalutowym (zarówno w punkcie stacjonarnym, jak i online), to najpopularniejszym rozwiązaniem jest zakup i sprzedaż Bitcoin na giełdzie kryptowalut.  Obecnie największą giełdą na świecie pod względem wolumenu obrotu jest Binance.

Jeżeli Bitcoin jest notowany na wielu giełdach kryptowalut i brak jest jednego centralnego organu, który decydowałby o jego emisji, to co determinuje cenę Bitcoin? To m.in. następujące czynniki:

  • Popyt i podaż. Tak jak każde inne dobro będące przedmiotem obrotu gospodarczego, tak również Bitcoin podlega prawom popytu i podaży. Co jednak istotne, liczba wirtualnych monet Bitcoin, które mogą kiedykolwiek pojawić się na rynku, jest ograniczona – to ograniczenie wbudowane jest w samego Bitcoina.
  • Sytuacja ekonomiczna i geopolityczna. Kurs Bitcoina odzwierciedla stan gospodarki i nastroje polityczne. Coraz częściej też Bitcoin – podobnie jak złoto – rozpatrywany jest w kategoriach inwestycji na niespokojne czasy.
  • Regulacje prawne. Wiele państw z upływem lat wprowadziło kolejne regulacje, którym podlega obrót kryptowalutami. Regulacje te mogą mieć efekt negatywny lub pozytywny – przykładem tego drugiego jest wzrost kursu Bitcoina po dopuszczeniu do obrotu funduszy ETF na tę kryptowalutę.
  • Sytuacja na rynku kryptowalut. Bitcoin można uznać za pierwszą kryptowalutę, która odniosła ogólnoświatowy sukces, ale z pewnością nie jedyną. Na rynku wciąż pojawiają się nowe waluty wirtualne, a niektóre (jak np. Ethereum) osiągnęły popularność porównywalną z Bitcoinem.
  • Sentyment inwestorów. Bitcoin to waluta wirtualna szczególnie podatna na zmiany nastrojów inwestorów – doniesienia medialne czy zmiana kierunku dyskursu w popularnych social mediach mogą skutkować znaczną przeceną lub wzrostem kursu.
  • Wybrana giełda kryptowalut. Brak jednej, centralnej instytucji regulującej rynek Bitcoin powoduje, że kurs tej kryptowaluty może się różnić w zależności od wybranej giełdy kryptowalutowej. Różnice te mogą być znaczne, o czym warto pamiętać, podejmując decyzję o przeprowadzeniu transakcji.

Gdzie można kupić i sprzedać Bitcoin?

Aby korzystać z Bitcoina jak z tradycyjnej waluty, trzeba posiadać portfel kryptowalutowy. To urządzenie lub oprogramowanie, które umożliwia przechowywanie, odbieranie i przesyłanie wirtualnej waluty. Jednak zakup Bitcoina nie jest jedynym sposobem, aby inwestować w ten instrument. Ekspozycję na Bitcoina można uzyskać na wiele sposobów:

  • Na giełdzie kryptowalut (np. Binance). Bitcoina można zakupić bezpośrednio na giełdzie, aby zasilić nim portfel kryptowalutowy. To rozwiązanie zapewnia inwestorowi największą kontrolę nad posiadaną walutą wirtualną.
  • Poprzez fundusze ETF. Zarządzane pasywnie fundusze oparte o Bitcoin to świetne rozwiązanie dla początkujących inwestorów.
  • Poprzez akcje firm z branży kryptowalut. Na giełdzie notowanych jest wiele spółek, które działają w sektorze fintech, a ściślej walut wirtualnych.
  • Wydobywając Bitcoin. Wydobycie kryptowaluty, czyli wykorzystanie specjalnego oprogramowania do wykonywania kalkulacji związanych z funkcjonowaniem blockchaina, traci na popularności. Powód jest prosty – ze względu na konkurencję i zmniejszającą się sumę możliwych do wydobycia monet nie jest to już metoda tak opłacalna, jak w przeszłości.

Jak każdy instrument inwestycyjny, Bitcoin ma nie tylko zalety, ale też wady. Przede wszystkim kurs Bitcoin charakteryzuje się dużą zmiennością – inwestycja w tę kryptowalutę jest zatem mniej przewidywalna w porównaniu do tradycyjnych metod lokowania kapitału. Zanim zdecydujesz o zakupie wirtualnych monet, przeznacz czas na edukację. Poszerz swoją wiedzę o obrocie kryptowalutami i postaw sobie jasne cele – dzięki temu ograniczysz ryzyko.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się