Fotosik radzi: jak wyszkolić "oko fotografa"?

Wiele osób wzbrania się od zaczęcia przygody z fotografią tłumacząc, że nie mają do tego talentu. Nie brakuje zwolenników teorii, że z "okiem" trzeba się urodzić. My jesteśmy zdania, że jest to umiejętność, którą można rozwinąć! Jeżeli czujesz, że masz pewien talent wypróbuj nasze sposoby na poszerzenie widzenia - pamiętaj że każde predyspozycje rozkwitną dopiero dzięki ćwiczeniom.

4UO4YXB4HO

1. Ucz się od najlepszych
Równie ważnie jak sukcesywnie odkrywanie swojego stylu jest obserwacja sposobu fotografowania największych nazwisk w branży. Przy oglądaniu postaraj się wyszukiwać cechy wyróżniające - wyjątkowy faktor, który sprawia że możesz poczuć magię fotografii.

Ansel Adams, Annie Leibovitz, Henri Cartier - Bresson, Dorothea Lange - nie żałuj czasu na przeglądanie prac filarów fotografii. Ćwiczeniem będzie poszukiwanie różnic i cech wspólnych, jednak najważniejszym zadaniem jest próba zobaczenia tego co widzieli artyści w chwili naciśnięcia spustu migawki. Nie kopiuj, pozwól się zainspirować i nauczyć nowego spojrzenia na znane już sceny i obiekty.
HQ5GC2I0AS

2. Wyłącz widzenie kolorów
Nie mówimy o robieniu wyłącznie zdjęć w czerni i bieli - chodzi o rozpatrzenie sceny bez wzięcia w niej udziału kolorów. Gra odcieni i nasycenia kolorów jest jednym z najważniejszych elementów świata widzianego. Często są głównym walorem na zdjęciach, jednak prawdziwy profesjonalista wie, że dobre zdjęcie może być równie imponujące w skali szarości. Pozbycie się widzenia kolorów pozwoli Ci na wykluczenie z kadru zbędnych elementów, które mogą wpłynąć na ostateczny odbiór. Nauczysz się precyzyjniej dostrzegać przebiegające linię, odcienie, kształty, balans bieli.

Processed with VSCOcam with hb2 preset

3. Zacznij zauważać powtórzenia i tekstury
Nieważne czy podejmujesz się zrobienia pejzażu, makro czy portretu - na wszystkich obiektach, które widzimy możemy dopatrzyć się interesujących szczegółów. Przy robieniu zdjęć zwykłego pomostu zobacz kontrast jaki tworzy drewniana kładka z gładką taflą jeziora, w makrach szukaj powtórzeń - zwykły ułożenie włosia na pędzlu lub zębów w grzebieniu może być świetnym kadrem jeśli pokażesz rytm. Najlepszym treningiem będzie rozpoznawanie i tworzenie w głowie kompozycji w każdej wolnej chwili - jadąc do pracy zwróc uwagę jak wygląda sznur samochodów w korku i jak ciekawie prezentuje się połącznie szkła i stali w mijanych wieżowcach. Trening czyni mistrza - po pewnym czasie zaczniesz widzieć powiązania automatycznie.
8NR8ERG9QE

4. Geometria
Dostrzeganie spójności linii oraz kształtów pozwoli Ci na tworzenie perfekcyjnych ujęć - nie ważne czy jest to outdoorowe fotografowanie torów czy studyjna sesja, gdy skupiasz się na ciele modela. Naucz się dostrzegać łuki, linie proste, kąty oraz przenikanie elementów. Ćwiczenie jest też szczególnie ważne z jeszcze innego powodu - wprawne oko pozwoli na pozbycie się problemu ciągłego prostowania zdjęć w programach graficznych i zapewni idealne kadrowanie już z poziomu aparatu.

 

Komentarze

  • 14.03.2016 22:24

    łatwo napisać i jeszcze łatwiej przeczytać - trudno jednak wykonać.

    • 15.03.2016 07:10

      @kawuso: Ja bym pokusił się o stwierdzenie, że ten artykuł to tylko zapychacz Czytelni.
      Ile książek powstało na ten temat? Jak są obszerne? Czy udało się przynajmniej w jednej zawrzeć wszystko?
      Nie sądzę że kilka zdań cokolwiek wniesie do głowy początkującego adepta fotografii...

    • 15.03.2016 10:49

      @snapshot: masz rację. W tekscie pisze że mozna to wyrobić. Może i tak ale trzeba mieć na to czas i pieniądze i nie ma co sie oszukiwać.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się