Większość aspirujących fotografów ma pewnie jednego lub kilku artystów, których prace podziwia i które go inspirują. Oglądając prace wybitnych artystów często zastanawiamy się jak dane zdjęcia zostało wykonane i pojawia się myśl, że sami chcielibyśmy uzyskać taki efekt.
Historii sztuki znanych jest wiele przypadków kiedy po latach ciężko było specjalistom odróżnić czy dany obraz lub rzeźba są dziełem mistrza, czy jego ucznia. Działo się tak dlatego, że uczeń, by nauczyć się odpowiednich technik i podstawowych zasad fachu, najpierw pomagał swojemu nauczycielowi, kopiował jego styl, może nawet wykańczał jego dzieła, a dopiero później pracował nad własnymi dziełami i tworzeniem własnego stylu.
Zachęcamy do tego, by w ramach ćwiczenia znaleźć jednego fotografa, którego prace nas inspirują i zachwycają, a później postarać się je przez chwilę naśladować w swojej pracy.
Przygotowania:
Warto obejrzeć dokładnie fotografie, które chcielibyśmy zbadać i zadać sobie kilka pytań:
- skąd pada światło, jak jest ustawione
- jakie emocje przekazywane są za pomocą fotografii
- w jaki sposób ustawiony jest model
- gdzie znajdował się fotograf podczas wykonywania fotografii, jaka interakcja zachodziła pomiędzy nim, a osoba fotografowaną
- czy trzeba będzie zastosować jakiś określony obiektyw (szerokokątny czy teleobiektyw), kwestie techniczne mogą okazać się równie istotne jak filozofia zdjęcia
Propozycje znanych i ciekawych postaci dla świata fotografii:
- Helmut Newton
- Andreas Gursky
- Stanisław Ignacy Witkiewicz “Witkacy”
- Annie Leibovitz
- Cindy Sherman
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!
Zaloguj się