5 porad dla pasjonatów fotografii zwierząt

 

Zdjęcia zwierząt są jednymi z najchętniej oglądanych. Idealne uchwycenie ruchu, zabawnego grymasu lub radości z zabawy tworzy wyjątkową pamiątkę. Większość z nas, posiadaczy domowego pupila, nie jest  w stanie oprzeć się pokusie dokumentowania chwil z życia zwierzęcego przyjaciela. Również często bywając w ogrodach zoologicznych lub na spacerze najchętniej chwycilibyśmy za aparat i nacisnęli wielokrotnie spust migawki, aby jak najbardziej oddać naturę spotkanych istot. Dzięki poniższym poradą nasze fotografię mogą stać się czymś więcej niż przypadkowym zbiorem klatek, a nawet ciekawą opowieścią o życiu i środowisku zwierząt.

 

(foto użytkownika grzesiekakwa)

 

  1. Unikaj używania lampy błyskowej

Istnieje wiele powodów, dla których używanie flesza przy fotografii zwierząt nie jest wskazane. Zastosowanie lampy błyskowej przy wykonywaniu zdjęć małych zwierząt może je oślepić i przestraszyć, czego efektem końcowym będzie schowanie się. Kolejnym z powodów jest możliwość przepalenia światłem np. białego futra. Należy również uważać podczas wykonywania zdjęć z fleszem przy akwariach lub metalowych klatkach, na których pojawi się ostry, przepalony błysk. Poza tym, żadne z nas nie chciałoby zobaczyć efektu czerwonych oczu na perfekcyjnym portrecie.

2
(foto użytkownika slaw300)

 

  1. Staraj się uchwycić charakter zwierzęcia

Fotografia portretowa, zarówno ludzi jak i zwierząt, zyskuje głębszy sens gdy za pomocą aparatu oddajemy ich prawdziwy charakter. Dobrym pomysłem może być wykonywanie zdjęć podczas ich ulubionych czynności – bieganiu za piłką, jedzeniu przekąsek lub wylegiwaniu się na kanapie. Aby ułatwić proces możemy zapytać samych siebie, co świadczy o tym, że nasze zwierzęta są wyjątkowe; jakie cechy ich osobowości są najbardziej ujmujące?

3
(foto użytkownika tomaszkurp)

 

 

  1. Próbuj uchwycić ruch

Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursach National Geographic – najbardziej zapierające dech w piersiach obrazy tworzy się dzięki naciśnięciu migawki w odpowiedniej chwili. Żeby wykonać perfekcyjne zdjęcie np. podczas zabawy z psem dobra opcją będzie zastosowanie jednego z ciągłych trybów ostrzenia. W przypadku Canona mówimy o Al Servo i Al Focus, Nikon AF-C. Dzięki temu obiektyw będzie nadążał za biegającym psem. Wybranie szybkiego trybu fotografowania (serii zdjęć) pozwoli na naciśnięcie przycisku migawki i zapis zdjęć tak długo jak chcemy.

SONY DSC

(foto użytkownika snapshot)

 

  1. Skoncentruj się na oczach

Według wielu sekretem idealnego portretu jest ostrość skupiona na oczach modela. W wypadku zwierząt zasada działa podobnie. Gdy nasz pupil ma jeden ze spokojnych momentów - po jedzeniu lub długim spacerze, warto chwycić za aparat i uwiecznić chwilę.  Posiadacze obiektywu stało ogniskowego np. 50 mm, mogą go z powodzeniem wybrać. Podobnie jest z obiektywami ze zmienną ogniskową, jednak możemy spróbować wybrać przedział od 28-70 mm. Wybranie manualnego trybu przesłony (Av) pozwoli na dodającym głębi rozmycia tła. Natomiast nie używanie lampy błyskowej pozwoli na złagodzenie całego portretu.

5

(foto użytkownika amika6)

 

  1. Zejdź na ich poziom

Fotografowanie kota z pozycji podłogi? Oczywiście! Zejście na naturalny poziom zwierzaka umożliwi wykonanie pełnych życia fotek. Niedogodnością może być brak możliwości używania statywu, jednak głęboki oddech lub postawienie aparatu na książce umożliwi zredukowanie ruchów aparatu. Migawka 1/400s lub szybsza oraz odpowiednio otwarta przesłona z pewnością pomoże przy wykonywaniu dobrych zdjęć.

 

 

Komentarze

  • 12.12.2015 10:16

    żeby się nie wymądrzać, proponuje zajrzeć, polecam zainteresowanym tematem tę stronę :)
    http://www.swiatobrazu.pl/fotografowanie-zwierzat-porady-paula-walkera-31626.html

  • 22.12.2015 21:23

    fajnie napisane:)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się